Naslov prvaka so osvojili Helios Sunsi

Četrta tekma finala Lige Nova KBM se ni izšla po željah Zlatoroga. Helios Sunsi so zmagali s 64:56 in osvojili naslov državnih prvakov.

Košarkarji Helios Suns so zmago proslavili z gledalci, ki so do zadnjega kotička napolnili Športno dvorano Domžale. Tribune so bile polno zasedene že petnajst minut pred tekmo, domači gledalci pa so vseh štirideset minut glasno spodbujali svoje ljubljence. Podporo so imeli tudi gostje, za katere so v finalu navijali združeni navijači iz okolice Celje – Green Bottles iz Laškega, Hmelj Boys s Polzele in Šentjurski vitezi.

Po pričakovanjih je bila tudi četrta tekma izenačena in razburljiva. Teža uspeha je na začetku nekoliko ponagajala gostiteljem, ki niso bili pri metu, pa tudi skok so jim Laščani prevzeli tako v obrambi kot napadu. Posledično so ti na začetku druge četrtine povedli z 22:14. A le za kratek čas. Domžalčani so se z delnim izidom 10:0 otresli začetnega pritiska in prevzeli vajeti igre v svoje roke.

Izjemen je bil njihov začetek drugega dela. Z osmimi zaporednimi točkami prvega strelca finala Marjana Čakaruna so povedli 39:31, s trojko Jana Močnika pa so prednost povišali na 42:31 in v dvorani povzročili val navdušenja. Na krilih občinstva in ob veliko boljšem skoku pod obročema (v 3:4 11:5, na koncu 36:37) je Helios Suns na zadnji odmor odšel s 47:38.

Zadnja četrtina ni minila brez drame, saj Helios Sunsi niso tako zlahka zadržal prednosti. Najprej dve minuti in pol niso zadeli koša, nato pa sta jih reševala Hugh Robertson in Marjan Čakarun. Predvsem slednji je bil z osmimi točkami v zadnji četrtini ključni mož; njegovi koši so bili za 51:43, 55:51, 58:54 in 60:54, osemdeset sekund pred koncem tekme. V zadnjih sekundah je posel dokončal Jan Močnik s črte prostih metov.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laško:

“Dogajanje na paketu je pokazalo, kdo je v tem trenutku boljši. Čestitke ekipi Helios Sunsev za zaslužen naslov državnega prvaka. Bili so bolj osredotočeni, pametni v odločilnih trenutkih in napravili manj napak od mojih fantov. Čestital bi tudi njim. Mi smo najboljše tekme te sezone odigrali pred finalom. Nato nismo bili pravi. Igrali smo v valovih, kar v takšnem nizu ni dovolj. Imeli smo premalo razpoloženih igralcev. Ko smo bili v vodstvu in imeli upanje, da dokončno napravimo preobrat, smo začeli delati začetniške napake. To se na odločilnih tekmah ne sme dogajati, zato so Domžalčani zasluženo slavili zmago in naslov.”

Goran Jurak, košarkar Zlatoroga Laško:

“Pred začetkom ni nihče upal na srebrno medaljo, a če bi nam jo ponudili, bi jo takoj sprejeli. Finalni niz je bil dober, s kvalitetno košarko. Veseli me, da je znova vladalo pravo vzdušje. V Laškem kaj takšnega že dolgo ni bilo. Nazadnje sem takšne občutke pred polno dvorano imel, ko sem še igral za reprezentanco. Užival sem na finalnih tekmah. Čestitke Helios Sunsem, bili so boljši. Mi smo bili do teh tekem med boljšimi, če ne najboljša ekipa, a zaključni niz se nam ni izšel po željah.”